DaMage

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

1984

Teraz čítam veľmi zaujimavú knihu. Jej názov (názov článku) o obsahu veľa nehovorí, hovorí kedy sa dej odohráva...

... Píše sa rok 1984, svet je rozdelený na tri súperiace mocnosti Oceániu, Euráziu a Vychodoáziu.

Kniha je o osobnej vzbure hlavného hrdinu proti režimu. A akému? Komunizmus vo svojej najstrašnejšej forme ovládol aj Britániu (časť Oceánie). Ludia už nevedia, čo sa stalo, minulosť je zahmlenejšia ako prítomosť, je plná retušov a udalosti, ktoré si pamätajú sa vôbec nestali. Systém ovládol čas. Je to aj režim totalnej kontrole, kde akýkoľvek prehrešok (aj vyslovená myšlienka) môže byť smrteľná. Rodičia sa boja vlastných detí, ktoré režim vychováva na popravách, a že je správne udať hoc aj vlastnych rodičov čo sa len trochu prehrešia proti systému. Nepohodlné osoby zmiznú rovnako ako všetky záznamy o nich.  Jedno z hesiel hovorí ešte viac o tom čo sa tam deje: ’Veľký brat  ťa pozoruje.’

Snád niekomu povie niečo aj meno autora: George Orwell (autor Zvieracej farmy), knihu 1984 napísal v roku 1948, čiže táto kniha je sci-fi, ktoré sa sčasti stalo realitou.

A ako to skončí? To ešte neviem, ale aj tak by som to nenapísal, pretože by potencionálny čitatelia prišli o zážitok z čitania.


Na literárnych potulkách | stály odkaz

Komentáre

 1. vyzera to zaujimavo
  aspon podla toho, co si napisal
  Meno autora je zname :))
  publikované: | autor: lulla (e-mail, web, neautorizovaný)
 2. ako to skonci
  ja viem, bo sm to cital... ked nedostanem aspon desatmiestnu sumu, hned to sem uz aj napisem :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
  publikované: | autor: zoll (e-mail, web, neautorizovaný)
 3. aj ja viem ako to skonci......
  aj ja som to citala, co takto sa o tu desatmiestnu sumu rozdelit?alebo si mam pytat vlastnu?:)))))
  publikované: | autor: barbora (e-mail, web, neautorizovaný)
 4. Znama kniha
  svojho casu komousi strasne penili, trafene husy.
  publikované: | autor: abc (e-mail, web, neautorizovaný)
 5. Mám záujem
  a pýtam sa, kedy mi tú knihu požičiaš? Ináč, ako bolo v Poprade?
  publikované: | autor: Gnaag (e-mail, web, neautorizovaný)
 6. fajn
  je to fajn kniha, da sa stiahnut na inete v cestine bez problemov, rovnako ako Zvieracia farma, oboje su vyborne, Zvieracia farma pre ludi neznalych komunizmu, 1984 ohladne pojmov ako newspeak, Big Brother a inych ktore boli v nej vymyslene a mal by ich kazdy ovladat
  publikované: | autor: Markoff (e-mail, web, neautorizovaný)
 7. ad babora
  ja by sm pytal vlastnu :)) ale nemam problem sa ani rozdelit ;)
  publikované: | autor: zoll (e-mail, web, neautorizovaný)
 8. DaMage
  1984 - nie je len kritikou komunizmu. Orwell tam sklbil kritiku viacerych vtedajsich totalitaristickych tendencii, ktore odpozoroval. Inspiraciou pre "Newspeak" bola jeho praca v pocas vojny(napisal knihy v 48mom) a vsade pritomna propaganda a cenzura, teda machiavellisticke pohravanie sa s verejnou mienkou. Bolo to nieco, co Orwell odsudzoval.
  Mimochodom, je to malo zname, Orwell bol socialista od spiku kosti. Pri pozornom citani to citit, ale na velkosti tohoto diela to sotva nieco ubera.
  publikované: | autor: Tom (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014